جدیدترین ها

کنجکاوی درباره ساپینتو؛ پرحرف، مبتکر و برافروخته

مجله فوتبالی :ریکاردو ساپینتو شاید به خاص‌ترین چهره‌ای تبدیل شود که برای مربیگری به ایران آمده؛ این را می شود از شیوه برخوردش با بازیکنان استقلال متوجه شد. برای ادامه مطلب با سایت مجله فوتبالی همراه باشید.

با گذشت یک هفته از حضور ریکاردو ساپینتو در تهران و شروع فعالیت رسمی اش در تیم قهرمان فصل گذشته، هواداران استقلال همچنان در جست‌وجوی اطلاعات بیشتری از شخصیت و شیوه کاری این مربی پرتغالی هستند.

طرفداران پرشمار استقلال تاکنون فقط به جمله خبرساز ساپینتو در روز معارفه (از من کار خارق‌العاده نخواهید، فقط می‌خواهم 4 جام با استقلال بگیرم) یا تصاویر و ویدیوهایی که رسانه رسمی باشگاه استقلال از حضور او در تمرینات منتشر می‌کند، دلخوش بوده اند و امیدشان برای شناخت بهتر از سرمربی پرتغالی به روزهای شروع لیگ برتر و دیدن او در کنفرانس های خبری و کنار زمین مسابقات است.

حالا که یک هفته از حضور ساپینتو در ایران و 5 روز از شروع تمرینات استقلال می گذرد، جالب است بدانید که او در همین مدت زمان کوتاه قوانین جالبی را در تیم وضع کرده و شیوه‌هایی را به کار گرفته که برای بازیکنان و اعضای ایرانی کادر فنی و اجرایی استقلال هم تازگی دارند.

اگر می خواهید با نحوه برخورد ساپینتو با بازیکنان و اعضای کادر استقلال و همچنین شرایط کاری او که متفاوت از مربیان ایرانی است، آشنا شوید، این نوشته را از دست ندهید.

**در خانه تمرین کنید، بعد به چمن بیایید!

احتمالا تصور می کنید تمرینات استقلال از روز شنبه گذشته شروع شده و بازیکنان زیر نظر ساپینتو کارشان را شروع کردند، اما سرمربی پرتغالی قبل از شروع تمرینات گروهی کارش با بازیکنان را استارت زده بود! 4 روز قبل از شروع تمرینات استقلال، گروه تیم در یکی از اپلیکیشن های پیام رسان تشکیل شده و مربیان استقلال برنامه تمرینی را برای بازیکنان ارسال کردند تا آنها در مدت زمان 3 روز مانده به حضور در مجموعه ورزشی انقلاب برای شروع رسمی تمرینات، به صورت اختصاصی در باشگاه بدنسازی یا منزل کارشان را استارت بزنند و با آمادگی مناسبی به محل تمرین بروند.

**فشار زیاد از روز اول تمرین

بازیکنان استقلال که با برنامه اختصاصی تمرین و کنترل از راه دور کادرفنی حسابی متعجب بودند، فکرش را هم نمی‌کردند در همان اولین جلسه تمرین در چمن، ساپینتو، آیتم های پرفشاری را برای آنها در نظر بگیرد. معمولا با توجه به اینکه بازیکنان مدتی را در تعطیلات به سر برده اند، مربیان تمرینات سبکی را در روزهای اول شروع تمرینات برای نفرات در نظر می گیرند اما ساپینتو با علم به اینکه همه نفرات تمرینات اختصاصی 3 روز قبل را به طور کامل انجام داده‌اند، از همان روز اول پرفشار کارش را شروع کرد و از روز دوم نیز تمرینات دو نوبتی شد تا به قول معروف بدن بازیکنان به طور کامل شلاق بخورد!

**همه بازیکنان 8 صبح کارت می زنند!

بازیکنان استقلال با حضور ساپینتو دیگر خوابیدن تا حوالی ظهر و آماده شدن برای رفتن به تمرین چند ساعته عصر را کاملا به دست فراموشی سپرده‌اند. این مربی پرتغالی، قوانینی را در تیم به وجود آورده که طبق آن بازیکنان ملزم هستند از 8 صبح در هتل حاضر باشند! به این صورت که آنها مثل یک کارمند صبح زود خود را به کادرفنی معرفی می‌کنند، سپس به صرف صبحانه می پردازند و بعد از استراحتی کوتاه تمرین صبح را برگزار می کنند. بعد از تمرین نفرات دوباره به هتل می روند و پس از صرف ناهار در اتاق های خود به استراحت می پردازند. در نهایت هم عازم محل تمرین خود برای برگزاری نوبت عصر می شوند و بعد از تمرین می توانند به منازل خود بروند. این رویه در تمام روزهایی که تمرینات دونوبتی است (شما بخوانید همه روزها) ادامه دارد.

**جلسات اختصاصی؛ اول کاپیتان‌ها، سپس بقیه

یکی از اقدامات جالب ساپینتو در استقلال برگزاری جلسه خصوصی با تک تک بازیکنان استقلال بوده است. سرمربی پرتغالی بعد از شروع تمرینات استقلال در اتاق شخصی خود در هتلی که اردوی روزانه برپا می شود، ابتدا کاپیتان ها و بزرگ‌ترهای استقلال را فراخواند و با آنها درباره مسائل مربوط به استقلال و مشکلات شخصی شان صحبت کرد. او در ادامه در گروه‌های 3 یا 4 نفره همه بازیکنان را به اتاقش دعوت کرد و با آنها نیز به گفت و گو پرداخت. ساپینتو با این اقدام سعی داشت تا ارتباطش با بازیکنان را نزدیک‌تر کند و البته از اتفاقات داخل استقلال و همچنین مشکلات بازیکنان باخبر باشد.

**سرمربی نه، او رفیق بازیکنان است
با دیدن تصاویری با چهره برافروخته از ساپینتو از گذشته تاکنون شاید تصور کنید او یک مربی بداخلاق است که از بازیکنان تا حد امکان کار می کشد، اما در واقعیت اینگونه نیست. بازیکنان استقلال درباره ساپینتو می گویند که او بیشتر سعی دارد رفیق آنها باشد تا سرمربی شان. این مربی در طول تمرینات و اردوی تیم با لحنی خوب و برخوردی خوش با بازیکنان به صحبت می‌کند. اگرچه در کار خود بسیار جدی است اما با هر بازیکنی از استقلال صحبت کنید تایید می کند که در 3، 4 روز گذشته حداقل چند بار از سوی ساپینتو مورد تشویق قرار گرفته است. به عبارتی او سعی دارد روحیه بازیکنان را بالا نگه دارد و با دلسوزی به جا یک رابطه دوطرفه را که البته حد و مرزهای آن مشخص باشد در تیم تحت هدایت خود شکل بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید