کاراته

همه چیز درباره ورزش کاراته که باید بدانید

مجله فوتبالی : کاراته یک هنر رزمی ژاپنی است که جنبه های فیزیکی آن به دنبال توسعه حرکات بدن دفاعی و ضد حمله است. موضوعات تمرینات سنتی کاراته جنگ و دفاع از خود است، هرچند جنبه های روحی و اخلاقی آن بهبود کلی فرد را هدف قرار می دهد. برای ادامه مطلب با سایت مجله فوتبالی همراه باشید.

کاراته چیست؟

کاراته چیست؟

کاراته یک هنر رزمی ژاپنی است که جنبه های فیزیکی آن به دنبال توسعه حرکات بدن دفاعی و ضد حمله است.

موضوعات تمرینات سنتی کاراته جنگ و دفاع از خود است، هرچند جنبه های روحی و اخلاقی آن بهبود کلی فرد را هدف قرار می دهد.

این امر با نظم و انضباط و تلاش مداوم مورد نیاز در آموزش تسهیل می شود.

اگر باید کاراته را فقط در یک جمله توصیف می‌کردیم، می‌توان گفت که مناسب‌ترین آن این است که «شما هرگز در کاراته اول حمله نمی‌کنید».

این سخنی است از گیچین فوناکوشی (1868-1957)، اوکیناوا که کاراته را در سال 1922 به ژاپن آورد و به عنوان پدر کاراته مدرن پذیرفته شده است.

کلمه کاراته ترکیبی از دو کانجی (شخصیت چینی) است: kara به معنی خالی و te به معنی دست. بنابراین، کاراته به معنای “دست خالی” است.

افزودن پسوند “-dō” (تلفظ “daw”)، به معنای “راه/مسیر” کاراته-دو، به کاراته به عنوان یک روش زندگی کلی که فراتر از کاربردهای دفاع شخصی است، دلالت دارد.

در کاراته دو سنتی، فرد قرار است مسابقه دهد و تلاش کند تا در برابر خودش برتری یابد.

امروزه چهار سبک اصلی کاراته در ژاپن وجود دارد: شوتوکان، گوجو-ریو، شیتو-ریو و وادو-ریو. شوتوکان، اگرچه هرگز توسط گیچین فوناکوشی به عنوان یک سبک توصیف نشده است، اما با این وجود به عنوان سبک او در نظر گرفته شده است.

در واقع شوتوکان نام دوجو او بود که پس از نام قلمی که فوناکوشی برای امضای اشعاری که در دوران جوانی اش سروده شده بود انتخاب کرد.

شوتوکان کاراته با تکنیک های خطی قدرتمند و موضع گیری های عمیق و قوی مشخص می شود. این سبکی است که در باشگاه کاراته تولان تدریس می شود.

مانند کلمه کاراته، شوتوکان نیز از دو کانجی مختلف تشکیل شده است: شوتو به معنای “نسیم کاج” و کان به معنای “مکان”، بنابراین شوتوکان به معنای محل شوتو است.

 دستورات گیچین فوناکوشی برای کاراته

 • کاراته فقط تمرین دوجو نیست.
 • در کاراته هرگز اول حمله نکنید.
 • فراموش نکنید که کاراته با کمان شروع می شود و با کمان به پایان می رسد.
 • کسی که کاراته تمرین می کند باید راه عدالت را دنبال کند.
 • ابتدا باید خودتان را بشناسید. سپس می توانید دیگران را بشناسید.
 • رشد معنوی بسیار مهم است. مهارت های فنی صرفاً وسیله ای برای رسیدن به هدف هستند.
 • باید ذهنت را رها کنی
 • بدبختی از تنبلی سرچشمه می گیرد.
 • کاراته یک تمرین مادام العمر است.
 • کاراته را در هر کاری که انجام می دهید قرار دهید.
 • کاراته مانند آب گرم است. اگر مدام حرارت ندهید دوباره سرد می شود.
 • فکر نکنید که باید برنده شوید. فکر کنید که مجبور نیستید ببازید.
 • پیروزی به توانایی شما در تشخیص نقاط آسیب پذیر از آسیب ناپذیر بستگی دارد.
 • مطابق حریف خود حرکت کنید.
 • دست ها و پاهای حریف خود را مانند شمشیرهای تیز در نظر بگیرید.
 • وقتی خانه را ترک می کنید، فکر کنید که میلیون ها نفر از مخالفان منتظر شما هستند.
 • موقعیت آماده برای مبتدیان و موقعیت طبیعی برای دانش آموزان پیشرفته.
 • کاتا یک چیز است. درگیر شدن در یک دعوای واقعی دیگر است.
 • (1) قدرت و ضعف قدرت، (2) انبساط و انقباض بدن، (3) کندی و سرعت تکنیک ها را فراموش نکنید.
 • در همه حال تدبیر کنید.

کاتا در کاراته به چه معناست

کاتا در کاراته به چه معناست

کاتا در زبان ژاپنی به معنای “شکل” است.

تمرین «کاتا» یا فرم‌ها و وضعیت‌های صحیح، بخش جدایی‌ناپذیر بسیاری از تمرین‌های رزمی را تشکیل می‌دهد، به‌ویژه آنهایی که از اوکیناوا، ژاپن سرچشمه می‌گیرند. رشته های هنرهای رزمی مانند کاراته، جودو، آیایدو، کنپو نمونه های بارز هستند.

با این حال، کاتا فقط به هنرهای رزمی محدود نمی شود. اشکال هنر سنتی ژاپنی مانند کابوکی (تئاتر ژاپنی) و چادو (مراسم چای ژاپنی) نیز دارای عناصر تمرین کاتا هستند.

خاستگاه کاتا در هنرهای رزمی و ادغام در کاراته

کاتا علیرغم اینکه بخش بزرگی از هنر و فرهنگ رزمی ژاپنی است، در اصل ریشه های خود را از چین می گیرد.

در زمان‌های قدیم، استادان یا تمرین‌کنندگان کونگ فو چینی به سختی می‌توانستند این تکنیک‌ها را از طریق کلمات یا نقاشی‌ها، چه تهاجمی و چه دفاعی، نشان دهند.

بنابراین، در عوض، آنها «فرم‌ها» یا کاتا را توسعه دادند، حرکات بسیار دقیق شامل ده‌ها سکانس کوچک، از جمله مشت‌ها، لگدها، بلوک‌ها، حرکات پا و تکنیک‌های تنفسی، با هدف آرشیو کردن دقیق تکنیک‌های رزمی و انتقال آن. به نسل های آینده

در اواخر قرن چهاردهم، زمانی که سلسله مینگ چندین خانواده چینی را از استان فوجیان برای اسکان در ریوکیو ژاپن، اوکیناوای کنونی فرستاد، کاتا را با خود به ژاپن آوردند.

کاتا جزء مهمی در تبادل فرهنگ بین مردم محلی و خانواده های مهاجر چینی بود.

در ادغام هنرهای رزمی چینی، به ویژه کونگ فو فوجیان، که از طریق کاتا و تکنیک مبارزه تن به تن محلی Ryukyuan از قبل موجود در طی سالیان متمادی به دست آمده بود، سبک جدیدی از هنرهای رزمی به نام Te یا Tode شکل گرفت. که بعداً به عنوان کاراته شناخته شد.

کاتا همچنان شکل اصلی انتقال دانش در کاراته بود و تا دهه 1930، این تنها راهی بود که استادان سنتی رشته هنرهای رزمی را آموزش می‌دادند.

کاتا در کاراته یا کاتای کاراته

از حوزه کاراته، کاتا مخزن کاملی از حرکات و تکنیک های کاراته بی شماری است که به شکل واقعی آن ها انجام می شود. در حالی که برخی از آنها در مسابقات کومیته استفاده می شوند، همه اینطور نیستند یا نمی توانند باشند.

برای مسابقات کومیته، حرکات کاتای خاصی انجام می‌شود و متناسب با یک مسابقه اسپارینگ غیرکشنده تطبیق داده می‌شود، اما در تمرین کاتا که بیشتر به صورت انفرادی انجام می‌شود، هر حرکت باید با کتاب باشد.

کاتا مانند کتابخانه ای از حرکات و تکنیک های کاراته است. ممکن است به دلیل پیچیدگی و ماهیت کشنده از آنها در Kumite استفاده نکنید. کاتا میراث کاراته است و قرار نیست کاتا در ترکیب اصلی تغییر کند.”

اما در Kumite، شما آزاد هستید که از تکنیک های آموخته شده در کاتا استفاده کنید و حرکات جدید را آزمایش کنید. شما آزاد هستید که از هر گونه تکنیکی در چارچوب قوانین استفاده کنید.”

چرا کاتا در کاراته مهم است؟

کاراته‌کاران سنتی بر این باورند که تسلط بر کاتا برای یک کاراته‌کا ضروری است.

این به تنظیم دقیق مکانیک بدن کاراته‌کا، از جمله حافظه ماهیچه‌ای که برای اجرای صحیح تکنیک‌های هنرهای رزمی نیاز است، کمک می‌کند.

دانش کاتا همچنین برای درک چگونگی تولید نیرو از باسن و مغز به جای پاها و بازوها ضروری است – یک درس مهم برای یک کاراته کا.

علاوه بر این، کاتا همچنین به تسلط بر تکنیک‌های تنفسی مناسب برای یک کاراته‌کا موفق و تمرکز ذهن بر روی یک هدف منحصر به فرد کمک می‌کند.

قوانین و سیستم امتیازدهی کاتای کاراته

قوانین و سیستم امتیازدهی کاتای کاراته

در حالی که تمرین کاتا در اصل وسیله ای برای حفظ و حراست از تکنیک ها و سبک های سنتی کاراته به شکل اصلی و در نهایت انتقال آنهاست، اما به ورزش های رقابتی نیز راه یافته است.

کاتای کاراته بر روی تشک ضد لغزش 8*8 متر همراه با رقبا که قبل از مسابقه به میدان رفته اند، برای پوشیدن کاراتگی سفید اجرا می شود.

یک مسابقه کاتا می تواند یک مسابقه تیمی – سه نفره – یا یک مسابقه انفرادی باشد و تعداد شرکت کنندگان تعداد گروه هایی را که برای دورهای حذفی تشکیل می شوند تعیین می کند.

در مسابقات معمولی کاتای کاراته، شرکت کنندگان به صورت جفت اجرا می کنند و یک کمربند آبی یا قرمز به آنها داده می شود.

پس از انجام حرکات کاتای این دو، پنج داور از سیستم پرچم (پرچم آبی یا قرمز) برای انتخاب برنده خود استفاده می کنند.

شرکت کنندگان مجاز به استفاده از کاتای یکسان دو بار در یک دور، حتی در یک تای بریک نیستند.

قوانینی که توسط فدراسیون جهانی کاراته (WKF) وضع شده است، می گوید: «کاتا یک اجرای رقص یا تئاتر نیست». باید به ارزش ها و اصول سنتی پایبند باشد.

او باید در شرایط مبارزه واقع بینانه باشد و تمرکز، قدرت و تأثیر بالقوه را در تکنیک های خود نشان دهد. این باید قدرت، قدرت و سرعت را نشان دهد – و همچنین ظرافت، ریتم و تعادل را.

رقبا 70 درصد برای عملکرد فنی و 30 درصد برای نمایش ورزشی قضاوت می شوند. شرکت کننده ای که پرچم های بیشتری را به نفع خود دریافت کند به عنوان برنده تعیین می شود.

با وجود اینکه اشکال متعددی از کاتا وجود دارد، 102 کاتا توسط فدراسیون جهانی کاراته تایید شده و در رویدادهای WKF به رسمیت شناخته شده اجرا می شوند.

Palchowdhury توضیح داد: “نگرش مناسب، قدرت و دقت تکنیک های شما، درک و دانش کاتا، اینها جنبه های اساسی هستند که شرکت کنندگان بر اساس آنها قضاوت می شوند.”

نگرش صحیح به این معناست که وقتی بازیکنی وارد محوطه بازی می شود روحیه، تماس چشمی، وضعیت بدن و وضعیت ذهنی او بسیار مهم است.

کاتا در المپیک

کاراته اولین حضور خود در المپیک 2020 را در توکیو انجام داد و کاتا به همراه کومیته به عنوان یک رویداد مدال نشان داده شد.

در بازی‌ها، شرکت‌کنندگان از فهرست 102 کاتای کاراته مورد تایید WKF انتخاب کردند و هیئتی متشکل از هفت داور از یک سیستم امتیاز برای ارزیابی عملکردها استفاده کردند.

شرکت کنندگان در هفت نقطه فنی – ایستادن ها، تکنیک ها، حرکات انتقالی، زمان بندی، تنفس صحیح، تمرکز و انطباق – و نکات ورزشی – قدرت، سرعت و تعادل مورد قضاوت قرار گرفتند.

در کاتای مردان، ریو کییونا از ژاپن پیش از دامیان کوینترو از اسپانیا که نقره گرفت، مدال طلا را به دست آورد. علی سوفو اوغلو از ترکیه و آریل تورس از آمریکا به طور مشترک برنز را به دست آوردند.

در همین حال، در بخش زنان، ساندرا سانچز اسپانیایی عنوان قهرمان المپیک را به دست آورد. کیو شیمیزو کاراته‌کای ژاپنی مدال نقره را کسب کرد و ویویانا بوتارو از ایتالیا و گریس لائو از هنگ‌کنگ سکو را تکمیل کردند.

مبانی کاراته

کاراته یک هنر رزمی است که در قرن هفدهم در ژاپن به رسمیت شناخته شد.

گیچین فوناکوشی به عنوان پدر کاراته مدرن شناخته می شود. مانند بسیاری از اشکال دیگر هنرهای رزمی، کاراته بر سیستم رتبه بندی کمربند، قدرت ذهنی، هماهنگی و احترام تمرکز دارد.

کاراته به معنای واقعی کلمه به “دست خالی” ترجمه می شود – به جای استفاده از سلاح های دست ساز، به هنرجویان کاراته آموزش داده می شود که بدن آنها سلاح است.

آنها انواع ضربات و مشت ها و همچنین بلوک های موقعیت های دفاعی را یاد می گیرند.

این چیزی بیش از یک ورزش است. در عوض، کاراته یک شیوه زندگی است، با آموزه هایی که به شدت به جنبه های اخلاقی و ذهنی گرایش دارد تا به مردم اجازه دهد تا بهترین نسخه های خود شوند.

در عین حال، به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود که چگونه به نام دفاع از خود و نه خشونت، ضربات قدرتمندی وارد کرده و حملات را مسدود کنند.

سبک های کاراته

سبک های کاراته

چهار سبک اصلی کاراته عبارتند از: گوجو-ریو، شوتوکان-ریو، وادو-ریو و شیتو-ریو.

هر فرم به نوعی از کاراته ای که توسط گیچین فوناکوشی تأسیس شده است، مشتق شده است.

هر کدام تکنیک های خاص خود را دارند که به طور کلی به اصول اصلی کاراته تکیه دارند.

با این حال، آنها راه هایی را برای هر سبک ارائه می دهند تا خود را متمایز کند و خود را به عنوان سبک اصلی کاراته در حالی که تفاوت ها را نشان می دهد، تثبیت کند.

سبک Goju-ryu در کاراته

گوجو-ریو سبکی از کاراته است که در سال 1930 توسط چوجون میاگی که شاگرد کانریو هیگائونا بود پایه گذاری شد.

این فرم متشکل از حرکات ضد ضربه ای قدرتمند در موقعیت های تهاجمی و بلوک های نرم و دایره ای در موقعیت های دفاعی است که شبیه جوجیتسو است.

همچنین از قدرت تنفس و انواع حالت‌ها استفاده می‌کند که تکنیک‌های نرم و سخت را ارائه می‌دهد که می‌تواند تفاوت‌های بین سبک‌های کاراته را نشان دهد.

تعریف ویژگی های گوجو-ریو

حرکات روان، دایره ای و دقیق هستند.

تمرین‌کنندگان با حرکات زاویه‌ای، ضربات حریف خود را منحرف می‌کنند و به دنبال آن مشت‌ها و لگدهای تیز و تیز انجام می‌شود.

همچنین تمرکز زیادی روی تکنیک‌های تنفسی وجود دارد که برای ایجاد هماهنگی بین بدن و مغز طراحی شده‌اند.

سبک شوتوکان Shotokan در کاراته

شوتوکان-ریو سبکی است که توسط خود گیچین فوناکوشی ایجاد شد و نام مستعاری که او برای سرودن شعر از آن استفاده می کرد نامگذاری شد.

پس از تحصیل در اوکیناوا، او به توکیو در سرزمین اصلی ژاپن نقل مکان کرد و این سبک را در سال 1938 پایه گذاری کرد.

این فرم با استفاده از حالت های گسترده و روش های خطی، دانش آموزان را قادر می سازد تا ضربات چشمگیر را به شیوه ای سریع و کارآمد با استفاده از دست ها، آرنج ها، زانوها و پاها انجام دهند.

تا کنون محبوب ترین سبک، این یکی به طور گسترده ای در سراسر جهان شناخته شده است.

تعریف ویژگی های شوتوکان

شوتوکان کاراته از هر دو قسمت بالا و پایین بدن برای ایجاد ضربات مشت و لگد خطی و قوی استفاده می کند.

تمرین‌کنندگان از ضربات خط مستقیم و قدرتمندی استفاده می‌کنند که برای متوقف کردن سریع مهاجم یا حریف طراحی شده‌اند.

بسیاری از قسمت‌های بدن به عنوان سلاح‌های بالقوه با نیروی ضربتی استفاده می‌شوند، از جمله:

 • انگشتان
 • دست ها
 • آرنج ها
 • بازوها
 • پاها
 • زانو
 • پا

شوتوکان تنها به حرکات دایره ای متکی نیست.

به تمرین‌کنندگان کاراته شوتوکان آموزش داده می‌شود که روی موارد زیر تمرکز کنند:

 • سرعت
 • فرم
 • تعادل
 • نفس کشیدن

سبک Wado-Ryu در کاراته

این سبک کاراته شاخه ای از شوتوکان-ریو است و تماماً در مورد هماهنگی حرکات است و تقریباً شبیه به هنر رزمی جوجیتسو است.

هینوری اوتسوکا این شکل معنوی از کاراته را در سال 1939 ایجاد کرد.

به جای تمرکز بر مبارزه با تماس، به دانش آموزان می آموزد که چگونه بدن خود را برای جلوگیری از حملات حرکت دهند.

به عنوان راهی برای متمایز کردن خود از سایر سبک های کاراته، این فرم سیال کاراته از حالت های کوتاه تری در مقایسه با سایر سبک ها استفاده می کند.

تعریف ویژگی های Wado-ryu

Wado-ryu بر فرار از اعتصاب تمرکز می کند.

به دانش‌آموزان می‌آموزد که با جابجایی بدن و کاهش شدت ضربات حریف، از تماس سخت در حین اسپارینگ اجتناب کنند.

ضربات مشت و لگد در هنگام ضد حملات به کار می رود.

وادو-ریو بر آرامش ذهن و انضباط معنوی تأکید دارد.

هدف نهایی آن این است که ذهن تمرین‌کننده را تیزتر کند تا بتواند حرکات حریف خود را بهتر درک کند.

سبک Shito-ryu در کاراته

این سبک چهارم که Shito-ryu نام دارد و در سال 1928 توسط کنوا مابونی ایجاد شد، تماماً در مورد فرود ضربه های بسیار دقیق است.

تاکید زیادی بر تکنیک در این سبک‌ها می‌شود، همانطور که توسط پنجاه کاتا که دانش‌آموزان یاد می‌گیرند، نشان می‌دهد که حرکات از پیش تعیین‌شده برای حمله و دفاع هستند که دانش‌آموز باید آن‌ها را کامل کند.

اغلب اوقات، این کاتاها به عنوان بخشی از مسابقات نمایش داده می شوند و دانش آموزان می توانند روی آنها آزمایش شوند.

این سبک خاص به قدرت بدنی و ایستادن های قوی برای انجام حرکات نیاز دارد.

تعریف ویژگی های شیتو ریو

شیتو ریو روی سیالیت و سرعت در حین کاتاها و اسپارینگ تمرکز می کند.

این کشور به خاطر تعداد زیادی کاتا معروف است که بسیاری از آن‌ها از موقعیت‌های کوتاه و کم ارتفاع شبیه به کشتی سومو استفاده می‌کنند.

از مشت های دست بسته، لگد، و ضربات آرنج استفاده می کند.

سوکه فعلی شیتو-ریو (مدیر یا رهبر) نوه کنوا مابونی، تسوکاسا مابونی است که به انتقال آموزه های پدربزرگش ادامه می دهد.

انواع دیگر سبک های کاراته

در کنار این چهار شاخه اصلی کاراته، شاخه های دیگری نیز وجود دارند که باید در تفاوت سبک های کاراته گنجانده شوند.

شورینجی-ریو، کیوکوشین-ریو، شورین-ریو، اوئچی-ریو و ایشین-ریو از جمله اشکال دیگر هستند، اگرچه شکل های دیگری نیز وجود دارد.

در حالی که اینها به خوبی شناخته شده نیستند، اما به عنوان بخشی از تاریخ و جامعه کاراته اهمیت یا احترام کمتری ندارند.

کاراته برای شما

بسیاری از سبک های کاراته وجود دارد که می توانید روی آنها تمرکز کنید، از جمله گوجو-ریو، شوتوکان-ریو، وادو-ریو و شیتو-ریو.

اصول اصلی کاراته را می توان در درس های مربوط به هر سبک آموخت که از محل شناخته شده کاراته در اوکیناوا، ژاپن منتقل شده است.

در حالی که بین سبک‌های کاراته تفاوت‌هایی وجود دارد، اما هر یک به استحکام روحی و اخلاقی متکی است.

اگر می خواهید کاراته یاد بگیرید، سبکی را که بیشتر دوست دارید انتخاب کنید و دوجوی پیدا کنید که بتواند تکنیک های مناسب مرتبط با سبک مورد علاقه خود را به شما آموزش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید