جدیدترین ها

ساپینتو حریف بازی مورینیویی سپاهان نشد

مجله فوتبالی :علی لطیفی می‌گوید بازی سپاهان او را به یاد تیم‌های مورینیو انداخته است. برای ادامه مطلب با سایت مجله فوتبالی همراه باشید.

علی لطیفی پیشکسوت فوتبال و بازیکن اسبق استقلال به تحلیل بازی روز گذشته استقلال و سپاهان پرداخت. او در ابتدا گفت: ما دو نیمه‌ی متفاوت را دیدیم. نیمه اول، هر دو تیم روی به پرسینگ قوی آورده بودند، نه از یک سوم دفاعی حریف بلکه در زمین خودی این کار را انجام دادند. اگر دقت کرده باشید در نیمه اول به دلیل پرسینگ شدید در زمین خودی که هر دو تیم انجام می‌دادند، تعداد پاس‌ها به ۳ یا ۴ نمی‌رسید و بلافاصله لو می‌رفت و هر دو تیم در نیمه اول به دفعات توپ را در ۲ یا ۳ ضرب لو دادند که این دو دلیل داشت؛ بخش اول، به پرسینگ و بازی فیزیکی برمی‌گشت چون درگیرانه بازی می‌کردند و اجازه نمی‌دادند چرخشی صورت بگیرد، بازیکن صاحب توپ شود و فضاها کاملا محدود شده بود. موضوع دوم که در لو دادن توپ تاثیر به سزایی داشت این بود که چون ابتدای فصل است هر دو تیم به وحدت تاکتیکی و هماهنگی نرسیدند و بازیکنان هماهنگی لازم با هم در زمین و خطوط سه گانه را ندارند و به همین جهت ما دیدیم که بارها در نیمه اول توپ لو رفت.

لطیفی ادامه داد: اما در نیمه دوم شکل بازی مقداری تغییر کرد که آن هم دلیل داشت چون سپاهان به گل رسید و در زمین خودی رفت و روی به ضد حمله آورد؛ به عبارتی استقلالی‌ها خیمه زدند و روی به بازی مالکانه آوردند. مالکیت توپ در نیمه دوم کاملا در اختیار استقلال بود و سپاهان بسیار هوشمندانه بازی کرد. با توجه به اینکه مورایس کمک آقای مورینیو بوده، بازی‌ که دیروز از سپاهان دیدیم دقیقا من را به یاد تیم‌های آقای مورينيو انداخت، آقای مورينيو استاد این کار است؛ جمع شدن در زمین خودی و بعد ضد حمله که در این کار سپاهان نیمه دوم موفق بود. البته گل اول روی اشتباه مدافع خارجی استقلال بود که توپ را لو داد و سپاهانی‌ها به خوبی توانستند از این اشتباه استفاده کنند و گل اول را به ثمر رساندند. گل دوم روی بدشانسی محض استقلالی‌ها اتفاق افتاد، ضربه‌ای که رامین رضائیان زد به اعتقاد من خارج از چهار چوب بود اما به پای روزبه چشمی خورد و وارد دروازه شد. اعتقاد من این است که بعد از گل دوم سپاهان بازی کاملا در اختیار استقلال قرار گرفت و اگر خطای پنالتی محرزی که روی آرمان رمضانی انجام شد، گرفته می‌شد بازی می‌توانست بسیار هیجانی‌تر پیش برود. حال اشتباه سهوی داور باعث شد این پنالتی گرفته نشود.

این پیشکسوت در خصوص درخشش سلمانی اضافه کرد: در مجموع در هفته اول و بازی دو تیم مدعی قهرمانی از لحاظ بازی بصری چنگی به دل نزد و من حقیقتا بازی قشنگی ندیدم به جز هوشمندی سپاهانی‌ها که بازیکنان بسیار باهوشی دارند و توانستند نهایت استفاده را ببرند. سلمانی در بازی دیروز نشان داد که می‌تواند بازیکن بسیار بزرگی باشد و بسیار با اعتماد به نفس بازی می‌کرد و بازی فوق‌العاده‌ای را در تیم سپاهان انجام داد. علی‌رغم اینکه بازی فشرده بود اما او به راحتی و سربالا توپ را می‌گرفت و کار می‌کرد و قدرت تکنيکی بالایی داشت. یاسین سلمانی بسیار بازی خوبی را انجام داد و فارغ از بازی دیروز، فوتبالی که او بازی کرد و فرم بازی کردنش یک کلاس بالاتر از فوتبال ما بود. اگر مقداری با‌تجربه‌تر و باهوش‌تر بازی کند، با توجه به اینکه خلاقیت و قدرت مانور دارد و بازی یک به یک را به راحتی هر چه تمام‌تر انجام می‌دهد به نظر من آینده بسیار درخشانی دارد.

او درباره بازیکنان جدید مثل محبی، قایدی و رضایی که قرار است به استقلال اضافه شوند بیان کرد: به نظر من مدیریت استقلال سردار آجورلو بسیار عالی کار می‌کنند. علی‌رغم اینکه در ابتدای فصل و قبل از شروع یارگیری‌ها استقلال عقب بود اما باورم این است با اتفاقاتی که رقم خورد و بازیکنانی که جذب شدند الان شرایط برای استقلال بسیار خوب شده است. بازیکنانی نظیر قایدی، کاوه رضایی و محبی بازیکنانی بسیار بزرگ، مطرح و جزو بازیکنان ملی هستند؛ اما نباید یک موضوع را فراموش کنیم، هر سه این بازیکنان در فصل گذشته بسیار کم بازی کردند و از فرم مسابقه دور هستند. این موضوع دو وجه دارد، یکی این است که آنها انگیزه بالا داشته باشند، کار را بگیرند و بتوانند حلال مشکلات استقلال باشند و بخش دیگر این است که دیر آماده شوند و یا شرایط بدنی آنها اجازه ندهد، به خصوص کاوه رضایی که سن بالاتری نسبت به محبی و قایدی دارد و برگشت کاوه رضایی به شرایط ایده‌آل مقداری سخت و زمان‌بر است.

لطیفی راجع به تغییر فرم بازی استقلال گفت: فراموش نکنیم بردهای استقلال در فصل گذشته کاملا اقتصادی بود، بازی زیبایی از استقلال نمی‌دیدیم و نتیجه‌گرا بود. درحالیکه فرم فوتبال ساپینتو بازی مالکانه است و دوست دارد بازی تماشاگر پسند ارائه دهد. ما بازیکن پشت مهاجم یا پلی میکر که پشت مهاجم بازی کند، طراح باشد و پاس گل بدهد و همچنین بتواند به موقع اضافه شود و گل بزند نداریم.

او در خصوص توانایی رضاوند برای بازی به عنوان پلی‌میکر گفت: با توجه به شناختی که از قدیم از آرش رضاوند دارم و بازیکن خودم بوده است، اگر به او اعتماد شود می‌تواند خوب کار کند. عموم فوتبالی‌ها فکر می‌کنند او هافبک دفاعی است که اتفاقا بیش‌ترین آسیب را به آرش رضاوند همین بازی در پست هافبک دفاعی زده است. او ذاتا بازیکن پشت مهاجم است، چون هم شم گل زنی بالایی دارد، هم قدرت دریبلینگ دارد و هم پاسور است اما به هر دلیلی مربی‌ها از او همیشه به عنوان هافبک دفاعی استفاده کردند. به نظر من پتانسیلی که آرش در این پست داشت کاملا نابود شد و نتوانست در پست هافبک دفاعی آن طور که باید و شاید خودش را نشان دهد چون عملکردش در پست هافبک هجومی می‌تواند بسیار بالاتر باشد.

لطیفی در پایان در خصوص وضعیت دو پست دفاع چپ و راست افزود: ابوالفضل جلالی بازیکن قابلی است و هر موقع که در زمین بوده  خوب کار کرده تنها کاری که باید برای او انجام بدهند این است که اعتماد به نفسش را بالا ببرند و گرنه از لحاظ فنی چیزی کم ندارد. با توجه به اینکه در پست دفاع راست ما فقط صالح حردانی را داریم واجب است که باشگاه اقدام به جذب یک مدافع راست بکند، خودتان مشاهده می کنید که به علت مصدومیت حردانی ما در آن پست دچار مشکل شدیم. تیم های بزرگی مثل استقلال باید در هر پست چند بازیکن با کیفیت داشته باشند‌‌.

دیدگاهتان را بنویسید