لیگ برتر ایران

آلومینیوم کابوس آبادان را برای استقلال تکرار می‌کند؟

آلومینیوم کابوس آبادان را برای استقلال تکرار می‌کند؟

مجله فوتبالی : در هفته سیزدهم لیگ برتر فوتبال استقلال برای حفظ صدرنشینی در اراک مقابل آلومینیوم صف‌آرایی می‌کند و پرسپولیس و تراکتور تبریز برای پنجاهمین بار مقابل هم قرار می‌گیرند. برای ادامه مطلب با سایت مجله فوتبالی همراه باشید. 

به گزارش مجله فوتبالی ، هفته سیزدهم مسابقات فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های امروز (دوشنبه) پیگیری خواهد شد، با کلی بازی حساس، از تهران تا اراک، از مشهد تا اهواز. در این هفته استقلال برای حفظ صدرنشینی‌اش باید در اراک به مصاف آلومینیوم برود و پرسپولیس و سپاهان هم به ترتیب در تهران و مشهد مقابل تراکتور و پدیده صف‌آرایی می‌کنند. در زیر نگاهی به دیدارهای هفته سیزدهم لیگ برتر خواهیم داشت:
* پدیده مشهد – سپاهان اصفهان
شکست هفته گذشته سپاهان مقابل پرسپولیس باعث شد محرم نویدکیا بابت نتایج هفته‌های گذشته تیمش، از هواداران سپاهان عذرخواهی کند. شاگردان نویدکیا مقابل پدیده این فرصت را دارند تا سه شکست متوالی مقابل تهرانی‌ها [استقلال، پیکان و پرسپولیس] را جبران کنند و به نوعی این بازی می‌تواند پایانی برای ناکامی‌های سپاهان باشد. عدم پیروزی در دیدارهای اخیر موجب شده تا سپاهان فاصله‌ای شش امتیازی با صدر جدول پیدا کند و دیگر فرصتی برای از دست دادن امتیاز آنهم مقابل تیم قعرنشین جدول ندارد. تیم فوتبال پدیده هم بعد از چهار بازی پشت سر هم که توأم با شکست بود، هفته گذشته پیکان را در تهران متوقف کرد، اما هنوز به‌عنوان تنها تیم بدون برد در قعر جدول لیگ قرار دارد و در بدترین زمان باید مقابل سپاهان زخم‌خورده حاضر شود که فقط برای کسب سه امتیاز به میدان می‌آید.

* نفت مسجدسلیمان – گل‌گهر سیرجان
گل‌گهر سیرجان در سه هفته گذشته به پیروزی نرسیده است و هنوز نتوانسته از شوک رأی کمیته انضباطی بیرون بیاید. کسر هفت امتیاز از این تیم کار را برای شاگردان قلعه‌نویی سخت کرده است و آنها روندی نزولی را طی می‌کنند. البته گل‌گهر بازیکنانی باکیفیت و امکانات بسیار خوبی در اختیار دارد و برای بازگشت دوباره به جمع مدعیان، باید روند خوب نتیجه‌گیری‌اش در ابتدای فصل را دوباره آغاز کند تا بیش از این از جمع تیم‌های بالای جدول فاصله نگیرد. برای سیرجانی‌ها تقابل با نفت مسجدسلیمان می‌تواند مجالی باشد برای بازگشت، اما با نگاهی به روند تیم کمالوند در هفته‌های اخیر این باور به وجود می‌آید که آنها حریف آسانی نیستند و حتی می‌توانند کارهای بزرگی انجام دهند. کادر فنی نفت مسجدسلیمان معتقد است تیم‌شان در نیم‌فصل دوم شرایط بهتری پیدا می‌کند و برای جدایی از پایین جدول نباید به سادگی از امتیاز بازی‌های خانگی بگذرند. آنها با توجه به فاصله کم امتیازها نیاز شدیدی به سه امتیاز بازی با گل‌گهر دارند، حتی اگر تیم مقابل‌شان گل‌گهری باشد که می‌خواهد شروع دوباره‌ای برای رسیدن به بالای جدول داشته باشد.

* مس رفسنجان – صنعت نفت آبادان
شاگردان محمد ربیعی پس از اینکه توانستند چهار برد متوالی به دست آورند، در سه هفته گذشته فقط دو امتیاز کسب کرده‌اند و هفته گذشته در دربی کرمان مقابل گل‌گهر به تساوی رسیدند که با توجه به سایر نتایج، فرصت صعود در جدول را از دست دادند. صنعت نفت علیرغم تمام مشکلاتی که دارد، هفته گذشته در آبادان دست به کار بزرگی زد و آلومینیوم، یکی از دو تیم بدون شکست لیگ و تیمی که در 11 بازی گذشته‌اش دو گل خورده بود را با سه گل بدرقه کرد تا سه امتیاز حساس را به حساب خود واریز کرد. قطعاً در این مسابقه مس می‌خواهد به حضورش در جمع بالانشینان جدول ادامه دهد و صنعت نفت 13 امتیازی هم تلاش می‌کند تا به رده‌های بالاتر برسد. باید دید انگیزه کدامیک از دو تیم به دیگری می‌چربد و می‌تواند فاتح بازی امروز باشد.

* هوادار – نساجی مازندران
هوادار در سه بازی قبلی خود هفت امتیاز به دست آورد و کم‌کم خود را از قعر جدول جدا کرد. این تیم اکنون با 13 امتیاز در رتبه یازدهم جدول لیگ ایستاده است. هوادار خط دفاعش را مستحکم کرده و در حال حاضر با هشت گل خورده یکی از خطوط دفاعی خوب لیگ را در اختیار دارد. تیمِ عنایتی پنج بازی است که شکست نخورده و هفته قبل هم در شیراز فجر سپاسی را متوقف کرد. نساجی هم مثل هوادار تیمی است که طی پنج بازی اخیر بازنده نبوده. ساکت الهامی پس از تساوی با نفت مسجدسلیمان مجدداً به داور بازی معترض شد و مدعی بود که داوری به ضرر نساجی بوده است. نساجی و هوادار با فاصله دو امتیازی از هم در جدول قرار دارند و رقابت‌شان برای رسیدن به رده‌های بالاتر جدول فشرده است. پیروزی هر کدام از این تیم‌ها می‌تواند گام بلندی برای صعود در جدول باشد. گام بلند را امروز کدامیک از دو تیم بر می‌دارد؟ تیمِ عنایتی یا تیمِ الهامی؟

* آلومینیوم اراک – استقلال
اولین باخت فصل آلومینیوم هفته قبل در آبادان رقم خورد تا استقلال به‌عنوان تنها تیم بدون باخت لیگ برتر به این تیم برسد. شاگردان خطیبی برای اینکه شکست سنگین مقابل صنعت نفت آبادان را فراموش کنند، با انگیزه بالایی مقابل استقلال قرار خواهند گرفت تا همچنان روند موفقیت‌شان را در لیگ ادامه دهند، هرچند که کار سختی مقابل صدرنشین لیگ خواهند داشت. 12 هفته بدون شکست، بیشترین گل زده [با احتساب برد سه بر صفر انضباطی مقابل گل‌گهر] و کمترین گل دریافتی آمار استقلالِ مجیدی است. آبی‌پوشان می‌خواهند همچنان بدون شکست باقی بمانند و فاصله‌شان را در صدر جدول را با سایر رقبا بیشتر کنند. تساوی نتیجه‌ای است که نه خطیبی و نه مجیدی دنبال آن نیستند و باید ببینیم آلومینیوم می‌تواند «صفر» دوست‌داشتنی استقلال را در جدول پاک کند یا تیم مجیدی همچنان به آمار فوق‌العاده‌اش اضافه می‌کند. فعلاً که استقلال مجیدی ترک‌تازی می‌کند و در مصاف امروز با آلومینیوم نیز خطری بالقوه برای میزبانش خواهد بود.

* ذوب‌آهن اصفهان – فجر شهید سپاسی شیراز
شاگردان تارتار از هفته پنجم تا دوازدهم لیگ برتر منتظر ماندند تا بتوانند چهارمین پیروزی فصل‌شان را کسب کنند. آنها در هفته دوازدهم توانستند دست به کار بزرگی بزنند و تراکتور را در تبریز شکست دهند، نتیجه‌ای که اوضاع تیم تارتار را کمی روبه راه کرد. تارتار در هفته‌های گذشته گفته بود “به بازیکنانش افتخار می‌کند، تیمش به دلیل تغییرات زیاد به زمان نیاز دارد و قطعاً در نیم‌فصل دوم با تقویت بیشتر شرایط بهتری پیدا خواهد کرد”. ذوبی‌ها بدون شک امروز در خانه به دنبال پنجمین برد فصل‌شان خواهند بود تا بلکه بیش از قبل از فشار هواداران خارج شوند. از سوی دیگر فجر سپاسی هفت هفته شده که طعم پیروزی را نچشیده، در چهار بازی هم گلی به ثمر نرسانده و شرایط خیلی خوبی ندارد. شاگردان کلانتری مقابل ذوب‌آهن کار سختی خواهند داشت و شاید کسب ششمین تساوی در فصل جاری، نتیجه خوبی برای فجری‌ها باشد. کلانتری سرمربی شیرازی‌ها هم از داوری‌ بازی‌های تیمش گلایه داشته و اعتقاد دارد که فجری‌ها در هفته‌های گذشته با پنج اشتباه داوری متضرر شده است.

* پرسپولیس – تراکتور تبریز
پرسپولیس هفته گذشته در یک بازی شش امتیاز مقابل سپاهان پیروز شد. سه امتیاز این دیدار باعث شد تا شاگردان گل‌محمدی علاوه پشت سر گذاشتن سپاهان، فاصله‌شان با صدر جدول را به سه امتیاز برسانند. بعد از آن برد روحیه‌بخش سرخپوشان در هفته گذشته نسبت به صادر نشدن رأی کمیته استیناف درباره پرونده بازیکن گابنی گل‌گهر معترض بودند و همین امر باعث شد تا جنگ بیانیه‌ای را با استقلالی‌ها داشته باشند، تا جایی که کمیته انضباطی به این موضوع ورود و مدیران این دو باشگاه را احضار کرد. شاگردان گل‌محمدی که در این فصل تنها یک شکست مقابل آلومینیوم داشته و در سه بازی گذشته هم به پیروزی رسیده‌اند،‌ امروز میزبان تراکتور هستند، مسابقه‌ای که بدون توجه به جایگاه دو تیم در جدول یک مسابقه همیشه جذاب و حساس است.

تراکتور در حالی امروز مقابل پرسپولیس صف‌آرایی می‌کند که در چهار بازی گذشته سه شکست داشته است و شرایط خوبی در جدول ندارد (تراکتور با 11 امتیاز در رتبه سیزدهم جدول قرار دارد). هفت شکست حاصل کار تراکتوری‌ها در 12 هفته گذشته بوده و سولدو سرمربی کروات این تیم اگر بخواهد همچنان در این تیم مشغول به کار باشد باید از بازی با پرسپولیس نتیجه بگیرد. این بازی پنجاهمین تقابل پرسپولیس و تراکتور تبریز است که در 49 بازی قبلی 23 برد برای پرسپولیس، 10 برد برای تراکتور و 16 نتیجه تساوی برای سرخ‌های فوتبال ایران به ثبت رسیده است.

* فولاد خوزستان – پیکان
فولادی‌ها هفته گذشته نخستین شکست‌شان را با نکونام مقابل استقلال تجربه کردند و این هفته در اهواز باید مقابل دیگر تیم تهرانی یعنی پیکان قرار بگیرند. پیکانی که با اختلاف دو امتیازی یک پله بالاتر از فولاد در رتبه ششم جدول قرار دارد. شاگردان مجتبی حسینی در فاز هجومی شرایط بهتری نسبت به فولاد دارند و آمار گلزنی این تیم در جدول به مراتب بهتر از فولادی‌هاست، اما هفته گذشته این تیم مقابل پدیده متوقف شد که پس از برتری آنها مقابل سپاهان نتیجه خوبی محسوب نمی‌شود. نکونام هم علیرغم شکست مقابل استقلال به تمجید از بازیکنانش پرداخت و به آنها افتخار کرد. باید ببینیم تعریف سرمربی فولاد از بازیکنانش باعث می‌شود مقابل پیکان سه امتیاز خانگی را کسب کنند یا باز هم امتیاز خواهند داد؟

دیدگاهتان را بنویسید